معرفی صنعت کفش و آشنایی با ساخت و تولید کفش

1

ایده راه‌اندازی یک تولیدی کفش شاید در ذهن بسیاری از افراد نقش ببندد ولی از آن‌جا که بسیاری از افراد درباره‌ی کفش و صنعت آن اطلاعات کافی ندارند و آشنایی تخصصی با ساخت و تولید کفش ندارند هیچگاه پیگیر راه‌اندازی این صنعت نمی‌شوند از این رو در این مقاله ما سعی کرده‌ایم اطلاعاتی کلی درباره‌ی معرفی صنعت کفش و آشنایی با ساخت و تولیدکفش را در اختیار شما قرار داده تا شما بیشتر با این صنعت آشنا شوید و اگر قصد راه‌اندازی تولیدی کفش را داشته باشید بتوانید با استفاده از این اطلاعات گامی درست در این راستا بردارید.

 

آشنایی با ساختار کفش و تولید آن

نخستین گامی که برای آشنایی با صنعت و تولیدی کفش نیاز دارید، آشنایی با ساختار کفش است. کفش از قسمت‌های مختلفی چون رویه، زیره، پاشنه، تخت کفش، کفی قابل تعویض، لایه‌ی میانی تخته کفش و کفی اصلی و چسبیده به کفش تشکیل شده است. مواردی که ذکر شد قسمت‌های اصلی کفش است و قطعا بخش‌های جزئی بیشتری نیز وجود دارد.

آشنایی با ساختار کفش و تولید کفش:

معرفی جزئیات ساختار کفش

 • زیره کفش: قسمت پایینی کفش که تخته، کفی و لایه میانی کفش بر روی آن قرار می‌گیرد، زیر کفش نام دارد.
 • تخته کفش: قسمت انتهایی کفش که مستقیم بر روی زمین قرار می‌گیرد که انواع مختلفی دارد،تخته کفش نام دارد.
 • لایه میانی: لایه میان تخته و کفی کفش، لایه میانی نام دارد که ممکن است برخی سازندگان کفش این لایه را حذف کنند.
 • پاشنه: پاشنه نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های کفش است که تنظیم کننده‌ قد انسان است.
 • کفی کفش: کفی جزو یکی از اجزای غیر ثابت کفش است یعنی می‌توان هرازگاهی آن را تعویض کرد. کفی برای راحتی و سلامت پا بسیار مفید است و علاوه بر این می‌توان میزان بو و رطوبت داخل کفش را کنترل کند.
 • رویه: قسمت بالایی کفش که روی پا را می‌پوشاند،رویه نام دارد. معمولا تمام طراحی و هنر طراحان کفش را می‌توان بر روی قسمت رویه کفش مشاهده کرد.

 

اگر بخواهیم نگاهی جزئی‌تر به جزئیات ساختار کفش‌ها به خصوص کفش‌های چرم مردانه بی‌اندازیم این مدل کفش‌ها شامل جزئیاتی از جمله موارد زیر می‌شوند:

 • رویه
 • تخت بیرونی
 • کفی
 • نوار مغزی: باریکه‌ی چرمی نوارمانند که میان زیره و رویه‌ی کفش دوخته می‌شود.
 • لایه‌ی میانه: میان کف و زیره‌ی کفش چسبانده می‌شود.
 • پاشنه
 • زیرپاشنه‌ها
 •  زیرپاشنه‌های گتر
 • ساق‌پوش

معرفی جزئیات ساختار کفش و تولید کفش:

مراحل ساخت و تولید کفش

ساخت و راه‌اندازی تولیدی کفش  مراحل مختلفی از‌ جمله برش اجزا، قسمت ماشین کاری که مربوط به دوخت و دوز کفش است و شکل‌دهی به قالب کفش و سرهم کردن آن را دارد.

 

آشنایی با اجزا ساخت و تولید کفش

در مرحله اول شما نیاز به آشنایی با انواع اجزای رویه کفش دارید. این لوازم شامل کاتر،چاقوی مخصوص و…است که برای ساخت رویه کفش می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. بخش‌های برگردان کفش نیز با چسب‌کاری ویژه و چکش‌زنی با دقت بسیار بالا انجام می‌شود.

مرحله اول: آشنایی با اجزا ساخت و تولید کفش

بخش ماشینی ساخت کفش در تولیدی کفش

در این مرحله عملیات مربوط به دوخت با ماشین دوخت کف تخت و کف گود انجام می‌شود. به طور کلی تمام جزئیات کفش که نیاز به دوخت و دوز دارد از لبه‌های کناری کفش گرفته تا دوخت کف زیرین و یا آستر کفش توسط ماشین آلات مجهز به صورت کاملا تمیز و یکدست انجام می‌گیرد.

مرحله دوم: بخش ماشینی ساخت و تولید کفش

پیاده‌سازی جزئیات ساخت و تولید کفش

در مرحله سوم  که مرحله تکمیلی است، قسمت رویی کفش به طور کامل طراحی می‌شود. تمامی کارهای جزئی از جمله که دوخت، منگنه‌زنی و یا سوراخ‌کاری تزیینی روی کفش نز در این مرحله انجام می‌شود.

مرحله سوم: پیاده‌سازی جزئیات ساخت و تولید کفش

طراحی قسمت زیرین کفش

حال نوبت به طراحی قسمت‌های زیرین کفش می‌رسد که در مرحله‌ی اول ابتدا قسمت‌های اضافی کفی و پاشنه را برش می‌زنند. سپس دستگاه پرسور و شابلون‌های تیغه‌ای برش قطعات زیرین را انجام می‌دهند.

مرحله چهارم: طراحی قسمت زیرین کفش

استفاده از دستگاه اشبالت در ساخت و تولید کفش

دستگاه اشبالت یکی از مهمترین دستگاه‌ها برای سات و تولید کفش است. به وسیله‌ دستگاه اشبالت قسمت‌های برش خورده را هم‌سطح می‌کنیم.

مرحله پنجم: استفاده از دستگاه اشبالت در ساخت و تولید کفش:

کارکشی در ساخت و تولید کفش

مرحله‌ی بعدی کار‌کشی نام دارد که در این مرحله پس از کشیدن لایی و کفی روی قالب، میخ‌ها را برای محکم‌کاری قرار می‌دهند.

مرحله ششم: کارکشی در ساخت و تولید کفش:

سمباده کشی در ساخت و تولید کفش

بعد از اتصال زیره کفی، کف کفش توسط ماشین سمباده، صاف می‌شوند. با وجود استفاده از دستگاه‌های دیگر باز هم استفاده از سمباده کمک می‌کند تا فرم کفش بسیار ظریف‌تر و زیبا‌تر جلوه کند.

پرسازی و زیر چسبانی در ساخت و تولید کفش

یکی دیگر از مراحل اجرایی برای لایه زیری کفش، پر کردن حفره‌ها و برآمدگی‌های لایه زیری است که معمولا هنگام چسب‌کاری به وجود می‌آید.

مرحله نهم: استفاده از برش شیار در ساخت و تولید کفش

استفاده از برش شیار در ساخت و تولید کفش

در مرحله بعدی که برش شیار نام دارد دوخت زیر به رویه به عمق نصف ضخامت زیره انجام می‌شود. پس از برگرداندن لبه‌ها، سمباده کناره زیر، نصب پاشنه، سمباده اولیه پاشنه، واکس‌زنی نوبت به نصب کلچه یا همان آستر‌کشی کفش است و پس از کنترل نهایی نوبت به بسته بندی کفش‌ها می‌رسد.

5/5 (5)

آیا این نوشته برای شما مفید بود؟

1 Comment
 1. علی says

  مطلبتون خوب بود . لطفا در مورد جنس انواع کفش هم مطلب بگذارید همچنین ماشین الات تولید کفش و تقاوت کفش هایی که به شیوه سنتی و جدید تولید می شود .باتشکر

Leave A Reply

Your email address will not be published.