هرآنچه که باید در مورد مراسم اسکار بدانید

0

مراسم اسکار ، مراسم اعطای جوایز سالانه‌ای است که توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود. اولین دوره از این مراسم در تاریخ ۱۶ ماه می سال ۱۹۲۹ در هالیوود کالیفرنیا برگزار شد و در حال حاضر نیز هر سال در بیش از صد کشور جهان به ‌صورت زنده پخش می‌شود. در مقاله امروز قصد داریم ۱۵ حقیقت جالب در مورد این مراسم را برای شما بیان کنیم. با مدیشا همراه باشید!

 

مراسم اسکار چیست؟

مراسم جوایز آکادمی که معمولا با نام اسکار شناخته می‌شود، یک مراسم رسمی برای تجلیل از بهترین دستاوردهای فیلم سازی در یک سال است. مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت سینما جهان اهدا می‌شود. اولین مراسم جوایز اسکار در سال ۱۹۲۹ در هتل روزولت در هالیوود برگزار شد. سینما از آن زمان تاکنون تغییر زیادی کرده است و برای اهدای جوایز دسته بندی‌های زیادی در نظر گرفته شده است.

مراسم اسکار : هرآنچه که باید در مورد جوایز آکادمی اسکار بدانید

فیلم صامتی که جایزه اسکار را دریافت کرد

فیلم صامت «هنرمند» یا همان «The Artist»، نامزد دریافت جایزه Best Picture در مراسم اسکار امسال است. اما تنها فیلم صامتی که قبل از فیلم هنرمند، تا به امروز جایزه اسکار را دریافت کرده است، فیلم بال‌ها است که در سال ۱۹۲۹ ساخته شده بود. داستان این فیلم در مورد دو خلبان جنگی جوان در زمان جنگ جهانی اول است. ستارگان این فیلم، بادی راجرز، ریچارد آرلن، کلارا بو و گری کوپر جوان هستند.

 

فیلمی که رکورد بیشترین تعداد دفعات کاندید شدن برای دریافت جایزه اسکار را دارد

فیلم «The Artist» امسال در ۱۲ بخش مختلف از جوایز اسکار کاندیده شده و پیشتاز است. اما فیلمی که در طول تاریخ بیشترین تعداد دفعات کاندید شدن برای دریافت جوایز مختلف در مراسم اسکار را داشته است، فیلم سیاه و سفید All About Eve است که در سال ۱۹۵۰ ساخته شده بود و در مقام اول قرار گرفت. ۵۰ سال بعد، کیت وینسلت و لئوناردو دیکاپریو با داستان رومانتیک «تایتانیک»، و با کاندید شدن برای ۱۳ جایزه اسکار، در مقام دوم این لیست قرار گرفتند.

 

اولین فیلم رنگی‌ای که جایزه اسکار را دریافت کرد

اولین فیلم رنگی‌ای که در تاریخ سینما و در بخش Best Picture جایزه اسکار را دریافت کرد، فیلم مشهور برباد رفته است که در سال ۱۹۴۰ ساخته شده است.

 

کمپانی والت دیزنی تا به امروز ۶۴ بار برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده است

کمپانی والت دیزنی تا به امروز رکورددار تعداد دفعات نامزدی برای دریافت جایزه اسکار بوده است. این کمپانی تا به حال برای دریافت ۶۴ جایزه مختلف نامزد شده، و ۲۶ جایزه دریافت کرده است! جان ویلیامز، آهنگساز مشهور نیز با ۴۷ بار نامزد شدن برای جوایز مختلف در مراسم اسکار، در مقام دوم این لیست قرار دارد.

 

بازیگر مرد یا بازیگر زنی که بیشترین تعداد جوایز اسکار را دریافت کرده است

بازیگر زنی که در طول تاریخ بیشترین تعداد جوایز اسکار را در بخش بهترین بازیگر زن دریافت کرده است، کاترین هپبورن است. بازیگر مردی که در این زمینه رکورددار است هم کلینت ایستوود است که به طور کلی ۴ جایزه اسکار دریافت کرده است، اما هیچکدام از این جوایز برای بازیگری نیستند. کلینت ایستوود ۲ جایزه برای بهترین کارگردان و ۲ جایزه Best Picture برای فیلمهای نابخشوده و بچه میلیون دلاری دریافت کرده است.

 

رکورد جوانترین فردی که جایزه اسکار را دریافت کرده است

جوانترین فردی که تا به امروز جایزه اسکار را دریافت کرده است، تاتوم اونیل است که در سن ۱۰ سالگی جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را برای بازی در فیلم ماه کاغذی دریافت کرد.

 

رکورد پیرترین فردی که جایزه اسکار را دریافت کرده است

پیرترین فردی که تا به امروز جایزه اسکار را دریافت کرده است، جسیکا تندی است که در سن ۸۱ سالگی جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در رانندگی برای خانم دیزی دریافت کرد.

 

اولین زنی که جایزه اسکار را برای بهترین کارگردانی دریافت کرده است

اولین زنی که جایزه اسکار را برای بهترین کارگردانی دریافت کرد، کاترین بیگلو بود. او این جایزه را در سال ۲۰۱۰ و برای ساخت یک فیلم تریلر در مورد جنگ عراق به نام مهلکه دریافت کرد. نکته جالب اینجاست که همسر سابق کاترین یعنی جیمز کامرون برای دریافت همان جایزه و برای ساخت یک فیلم مشهور سه بعدی به نام آواتار کاندید شده بود، اما کاترین او را شکست داد! کاترین چهارمین زنی است که تا به حال این جایزه را دریافت کرده است، سه نفر دیگر عبارتند از سوفیا کاپولا برای ساخت فیلم گم شده در ترجمه در سال ۲۰۰۴، جین کمپیون برای ساخت فیلم پیانو در سال ۱۹۹۴، و لینا ورتمولر در سال ۱۹۷۷٫

فیلمی که کمترین میزان فروش را در باکس آفیس داشته، اما جایزه اسکار دریافت کرده است

فیلم مهلکه در حقیقت با برنده شدن ۶ جایزه اسکار از ۹ جایزه‌ای که برای دریافت آنها کاندید شده بود، رکورد دیگری را هم شکست. این فیلم کمترین میزان فروش در باکس آفیس را داشت، و با این حال جایزه Best Picture را دریافت کرد! اینطور که نخمین زده شده است، این فیلم تنها حدود ۲۱ میلیون دلار در یاکس آفیس فروش داشته؛ این میزان تنها ۲ درصد از میزان فروش رقیب این فیلم یعنی آواتار بوده است.

 

پرخرج‌ترین فیلمی که جایزه اسکار را دریافت کرده است

جای تعجب نیست که فیلم آواتار، پرخرج‌ترین فیلمی است که تا به امروز جایزه اسکار دریافت کرده است. بودجه ساخت این فیلم رقمی حدود ۲۸۰ میلیون دلار تخمین زده شده است! با این حال، این فیلم جایزه Best Picture و یا بهترین کارگردانی را دریافت نکرد؛ بلکه جایزه  کارگردانی هنری، سینماتوگرافی و جلوه های ویژه را دریافت کرد.

 

به یاد ماندنی‌ترین سخنرانی در مراسم اعطای جوایز اسکار

گوئینت پالترو در سال ۱۹۹۹ برای بازی در فیلم شکسپیر عاشق جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد و در هنگام دریافت این جایزه و سخنرانی، به گریه افتاد. تا به امروز هیچکس نتوانسته است این صحنه احساسی و زیبا را به فراموشی بسپارد. جولیا رابرتز نیز در هنگام سخنرانی پس از دریافت جایزه‌اش، به خنده افتاد. گریر گارسون نیز رکورد طولانی‌ترین سخنرانی در مراسم اعطای جوایز اسکار را دارد. او در سال ۱۹۳۴ جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را دریافت کرد و پس از آن، به مدت ۷ دقیقه سخنرانی کرد!

 

نکاتی در مورد جایزه اسکار

ساختن هر جایزه اسکار که روکش آن از طلا است، حدود ۵۰۰ دلار هزینه به دنبال دارد و وزن آن چیزی حدود ۸ و نیم پوند است. کمپانی R.S. Owens که مسئولیت ساخت این جوایز را به عهده دارد و در شهر شیکاگو واقع است، حدود از ۱ سال قبل از برگزاری مراسم اسکار، فرآیند ساخت این جوایز را آغاز می‌کند.

 

چند نکته جالب در مورد فرش قرمز مراسم اسکار

فرش قرمزی که شب مراسم اسکار بر روی زمین پهن می‌شود، فرشی خاص است که حدود ۵۰۰ فوت طول دارد. این فرش چند روز قبل از برگزاری مراسم اسکار از زمین یک تئاتر معتبر به نام کداک جمع می‌شود، در پلاستیک‌های محافظ پیچیده می‌شود، و چند ساعت قبل از برگزاری مراسم اسکار، بر روی زمین پهن می‌شود.

5/5 (3)

آیا این نوشته برای شما مفید بود؟

Leave A Reply

Your email address will not be published.