قبل از خرید کرم ضدآفتاب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

0

همانطور که می‌دانید کرم ضدآفتاب یکی از محصولاتی است که نه تنها به عنوان یک محصول آرایشی و زیبایی کاربرد دارد بلکه برای سلامت پوست نیز بسیار مهم است و از پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر نور آفتاب محافظت می‌کند. اما از آنجا که تنوع کرم ضدآفتاب نیز مانند بسیاری دیگر از محصولات آرایشی و سلامت زیاد است برای خرید کرم ضدآفتاب باید به نکات مختلفی توجه کرد که در این مقاله تمام جوانب آن را بررسی می‌کنیم.

 

چرا باید کرم ضدآفتاب بخریم؟

طبق تحقیقات و آزمایشات متعدد دانشمندان، اشعه‌های فرابنفش نور خورشید که اصطلاحا به آن UV نیز گفته می‌شود جزء عوامل بسیار رایج برای ابتلا به سرطان پوست در انسان است. پس شما چه به صورت عادی و طبیعی در هوای آفتابی مشعول قدم زدن باشید و چه از منابع مصنوعی مانند سولاریوم برای برنزه کردن پوست خود استفاده کنید، پوست شما در معرض بیماری‌های بسیار خطرناک قرار می‌گیرد. به همین خاطر است که تمامی پزشکان متخصص پوست تاکید می‌کنند که همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید زیرا این کرم مانند یک فیلتر عمل می‌کند و پرتوهای مضر نور خورشید را از پوست شما دور می‌سازد.

چرا باید کرم ضدآفتاب بخریم؟

از چه سنی به کرم ضدآفتاب نیاز داریم؟

قطعا استفاده از کرم ضدآفتاب برای هر فردی، چه کوچک چه بزرگ، چه مرد و چه زن نیاز است. علاوه بر این مهم نیست که رنگ پوست شما چیست هر فردی با هر رنگ پوستی باز هم نیازمند خرید کرم ضدآفتاب است و این بدان معنی نیست که فردی که پوست تیره یا سیاه دارد در معرض بیماری‌های پوستی مانند سرطان قرار نمی‌گرد زیرا این تصور کاملا اشتباه است.

در مورد سن و سال معمولا اکثر متخصصین پوست عقیده دارند که سن استفاده از کرم ضدآفتاب باید از شش ماهگی کودک شروع شود و این سنی است که حتی بنیاد سرطان پوست(SCF) نیز با آن موافق است. علاوه بر این یک تصور اشتباه رایج دیگر در میان افراد وجود دارد که گمان می‌کنند کرم ضدآفتاب را فقط در روزهای گرم و آفتابی تابستان باید استفاده کرد در صورتیکه اینطور نیست زیرا اشعه‌های فرابنفش و مضر خورشید در طول سال وجود دارد و به خصوص در بازه زمانی ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر قوی‌تر نیز می‌شود.

همچنین در روزهای ابری که بسیاری از افراد اثر زیادی از وجود خورشید در آسمان نمی‌بینند، ۸۰ درصد نفوذ پوست برای جذب اشعه‌های مضر خورشید بیشتر است پس فرقی ندارد در چه فصلی از سال هستید ما به شما توصیه می‌کنیم با خرید کرم ضدآفتاب مناسب پوست خود از سلامت پوستی بهتری برخوردار شوید.

از چه سنی به کرم ضدآفتاب نیاز داریم؟

 

انواع ضد آفتاب کدامند؟

به طور کلی انواع کرم ضدآفتاب را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول کرم‌هایی هستند که فقط در برابر پرتوهای UVB از پوست محافظت می‌کنند و دسته دوم علاوه بر حفاظت در برابر پرتوهای UVB، مانع جذب پرتوهای UVA نیز می‌شوند.

 

کرم ضدآفتاب محافظ در برابر پرتوهای UVB

UVB نام اختصاری است که برای پرتوهای فرابنفش نور خورشید به کار می‌رود. همانطور که می‌دانید این پرتوها یکی از عوامل رابج ابتلا به سرطان پوست است و معمولا تاثیر بسیاری بر روی سوختگی و پیری زودرس بر روی پوست انسان می‌شود. شدت تابش این نوع پرتوها بسته به عوامل جوی و جغرافیایی و حتی زمان مشخصی از روز متفاوت است.

نوعی کرم ضدآفتاب که به عنوان رایج‌ترین نوع کرم ضدآفتاب شناخته شده است وجود دارد که برای مقابله با این پرتوها معیاری به نام SPF دارند. SPF به عنوان یک فاکتور میزان محافظت کرم از پوست را در ماقبل این پرتوها می‌سنجد در نتیجه اگر به کرم ضدآفتاب قوی نیاز دارید می‌توانید هنگام خرید کرم ضدآفتاب SPF با عدد بالا را انتخاب کنید.

کرم ضدآفتاب محافظ در برابر پرتوهای UVB

کرم ضدآفتاب محافظ در برابر پرتوهای UVB و UVA

نوعی دیگری از کرم‌های ضد آفتاب وجود دارد که در برابر پرتوهای فرابنفش نوع A خورشید به نام UVA نیز از پوست محافظت می‌کنند. این نوع اشعه که به لایه‌های عمقی‌تری از پوست نفوذ پیدا می‌کند نیز تاثیر بسیاری بر روی پدید آمدن چین و چروک و سرطان و تیرگی پوست دارد و بسیاری از افراد برای برنزه کردن پوست خود از سولاریوم‌ها که همین اشعه را تولید می‌کنند استفاده می‌کنند. شدت پرتوهای UVA معمولا در تمام ساعات روز یکسان است و خرید کرم ضدآفتاب که در برابر هر دو پرتو مضر خورشید از پوست محافظت کند قطعا تاثیر بیشتری بر روی سلامت پوست دارد و ما نیز به شما توصیه می‌کنیم این نوع کرم را خریداری کنید.

کرم ضدآفتاب محافظ در برابر پرتوهای UVB و UVA

تفاوت SPF کرم ضدآفتاب در چیست؟

همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، SPF که معمولا به صورت عدد بین ۱۵ تا بالای ۵۰ نشان داده می‌شود به عنوان یک فاکتور برای میزان محافظت کرم ضدآفتاب از پوست در مقابل اشعه‌های مضر خورشید است. البته این بدان معنا نیست که اگر کرم ضدآفتاب با درصد بالا SPF خریداری کنید برای مدت طولانی اثر زیادی دارد. به طور معمول شما از هر نوع کرم ضدآفتابی که استفاده می‌کنید بهتر است هر دو ساعت آن را پاک کنید و دوباره صورت خود را با کرم ضدآفتاب ماساژ دهید.

نکته دیگر این است که مثلا شما هنگام خرید کرم ضدآفتاب متوجه می‌شود یکی دارای SPF15 است و دیگری SPF100 دارد این بدان معنا است که کرم ضدآفتاب با SPF15 حدود ۹۳ درصد از اشعه‌های خورشید را دفع می‌کند اما کرم ضدآفتاب SPF100 حدود ۹۹ درصد از اشعه‌های مضر را از پوست دور می‌سازد. اما محدوده مناسب که برای تمام افراد توصیه یم‌شود کرم ضدآفتاب با SPF30 است.

تفاوت SPF کرم ضدآفتاب در چیست؟

راهنمای خرید انواع کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب را در بسته بندی‌های متنوع با فرمولاسیون‌های متفاوت در انواع مختلفی مانند کرم، ژل، اسپری و یا استیکی می‌توان مشاهده کرد که هر کدام برای بخش‌های مختلفی از بدن مناسب هستند:

  • کرم ضدآفتاب که به صورت کرم مانند است معمولا برای استفاده روزانه برای هر نوع پوست، بخصوص پوست خشک، مناسب است.
  • کرم ضدآفتاب ژلی معمولا برای بدن به خصوص بدن آقایان که موی بیشتری دارد مناسب است.
  • کرم ضدآفتاب استیکی که مانند قلم است و محتوای آن جامد است را می‌توان برای پوست نازک دور چشم استفاده کرد.
  • و کرم ضدآفتاب اسپری نیز برای کودکان می‌تواند گزینه مناسبی باشد البته اگر استنشاق نشود.

راهنمای خرید انواع کرم ضدآفتاب:

خرید کرم ضدآفتاب بر اساس نوع پوست

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام خرید کرم ضدآفتاب باید به آن توجه کرد، نوع پوست شما است. به طور مثال اگر شما پوست خشکی دارید بهتر است هنگام خرید کرم ضدآفتاب به فرمولاسیون آن توجه کنید تا حاوی نرم کننده نیز باشد یا مثلا اگر پوست چربی دارید بهتر است یک کرم ضدآفتاب مات و سبک خریداری کنید و یا برای افرادی که پوست مستعد برای جوش و آکنه دارند حتما توصیه می‌شود کرم ضدآفتاب فاقد چربی خریداری کنند.

خرید کرم ضدآفتاب بر اساس نوع پوست

قطعا تمامی افراد دوست دارند پوستی سالم، زیبا و شاداب داشته باشند اما برای داشتن چنین پوستی رسیدگی به آن بسیار ضروری است. به عنوان مثال خرید کرم ضدآفتاب شاید یکی از جزئی‌ترین و البته ضروری‌ترین راه‌حل‌ها برای داشتن پوستی سالم است پس هنگام خرید کرم ضدآفتاب حتما به نکات لازم توجه کنیم.

5/5 (2)

آیا این نوشته برای شما مفید بود؟

Leave A Reply

Your email address will not be published.